
Što mi uopće osjetimo kad pijemo vino? Da li osjećate pritisak svih onih znalaca koji u vinu spremno prepoznaju brdo na kojem je ono uzgojeno, ljetne zrake sunca koje su obasjavale bobicu dok je ono neometano zrelo … Ah niste jedini svi smo se našli zbunjeni svim tim pojmovima bojama i aromama, kategorijama, načinima proizvodnje…
Gdje uopće početi?
Da malo olakšamo taj put slijedite neke od sljedećih smjernica
Kod kušanja vina oslanjamo se na tri osjetila: vid, miris i okus.
Prva dojam koji stječemo kao i obično je onaj vizualni ono što kod vina promatramo su boja i bistrina te boje variraju (od svjetlijih do tamnijih nijansi žute i crvene) ovisno o tipu vina i načinu njegove proizvodnje
Za početak čašu je potrebno pogledati odozgo, na izvoru svjetlosti, te čašu potom malo nagnuti tu je moguće vidjeti nijansu vina i bistrinu.
S iskustvom je već vizualno moguće odrediti jačinu vinu, način proizvodnje, starost vina …
Nakon vizualne procjene slijedi popularan okret čaše čiji je glavni cilj otpuštanje mirisa (ne prolijevanje osobe do sebe!)
Čaša se lagano okreće tri do pet puta što je dovoljno da se oslobode vinske arome, čašu nije potrebno prinijeti preblizu licu. Osim ugodnih aroma mirisom je moguće otkriti i mane vina kao što su miris na ocat ili miris po acetonu.
No ono što zbilja želimo osjetit su razne voćne, cvijete, herbalne i začinske note…

Arome se dijel u tri skupine : primarne, sekundarne i tercijarne
Primarne arome nusproizvodi su samog grožđa i to su najčešće (voćne, cvjetne, herbalne note)…
Sekundarne arome formiraju se načinom proizvodnje i one su najčešće derivati vinskih kvasaca (badem, kikiriki, maslac, pivo…)
Dok su tercijarne arome rezultat dužine i načina odležavanja vina, poput : (vanilija, koža, duhan, začini)…
I posljednji i najuzbudljiviji dio kušanja su okusi.
Kao početnici ono što ćemo možda najprije moći osjetiti su kiseline i vrlo često njihov disbalans, kao i tanini spojevi koji su karakteristični za crna vina, a vinu pri nedovoljnoj odležanosti daju trpak okus.
Za početak potrebno je otpiti malo vina, a jezik staviti u položaj slamčice, na taj način vino se prozračuje i pogađa sve okusne pupoljke. U tom trenutku će vam se pojaviti sve gore nabrojane arome od primarnih do tercijarnih. Osim samih aroma moguće je prepoznati da li je vino izbalansirano, harmonično ili je pak riječ o slatkom ili suhom vinu.
Puno toga se iz par gutljaja može iščitati ali je potrebno vježbati.
Ako još uvjet niste sigurni kako kušanje izgleda u praksi pogledajte kratki video.