
Pjenušci su simbol slavlja i luksuza, njihovu konzumaciju najčešće povezujemo uz proslave Novih godina, rođendana i sličnih prigoda. Pogled na pjenušava vina zadnjih godina se promijenio pa su postali poželjni i kao aperitivi. Danas pjenušava vina čine 10% ukupne svjetske proizvodnje svih vina. Mogu se proizvoditi od crnih i bijelih vinskih sorti.
Ukoliko ove godine želite u Novu godinu uploviti s domaćim mjehurićima i odmaknuti se od komercijalnih pjenušaca stranih proizvođača kao i onih sumnjivo jeftinih, na pravom ste mjestu.
Kod pjenušavih vina važno je razlikovati dva stila proizvodnje ovog tipa vina, koje ću ovom prilikom maksimalno pojednostaviti: prva metoda proizvodnje je klasična (sekundarna fermentacija se odvija u boci, dugotrajan i skup proces, ali daje bogata pjenušava vina maslačnih nota, ujedno i metoda koju povezujemo s Francuskom regijom Champagne),. Sljedeća metoda je ona Charmat (sekundarna fermentacija se odvija u inox tanku, puno brža i jeftinija metoda proizvodnje, ali daje pjenušce manje izraženih aroma).
U hrvatskoj se pjenušava vina proizvode u gotovo svim vinskim regijama od onih standardnih do različitih autohtonih sorti. No naša najpoznatija pjenušava regija nalazi se na Plešivici.
Vinogradi na Plešivici nalaze se na južnim padinama Samoborskog gorja, a od Jaske je udaljena samo 7 km. Plešivica je najmanja vinska regija u hrvatskoj inače podregija Kontinentalne hrvatske. Oštra klima i vapnenačko tlo ovu regiju čini uspješnom. Ove karakteristike krase i najpoznatiju pjenušavu regiju Champagne. Plešivica je iznjedrila nekoliko jako poznatih vinara poput Tomca, Šembera, Koraka, Jagunića, Ivančića…
1.Tomac Diplomat

Popis započinjem s vinarom koji je među prvima započeo vrlo uspješnu proizvodnju pjenušaca u ovoj regiji. Diplomat je vrlo poznata Tomčeva etiketa. Pjenušac je odležan 4 godine u kupaži 80% chardonnay i 20 % plavac žuti. Na ovaj način dobivene su izražene maslačne note, korice kruha i brioša.
https://www.miva.com.hr/asortiman/proizvod-445-tomac-pjenusac-diplomat
2.Kolarić Coletti Blanc (classic nature)

Proizveden klasičnom metodom od autohtonih sorti belina, šipelj, kraljevina uz dodatak ranjsokg rizlinga i chardonnya daje svježe i mineralne pjenušce.
https://www.miva.com.hr/asortiman/proizvod-1547-kolaric-pjenusac-blanc-classic-natur
3. Ivančić Griffin brut

Ivančić proizvodi pjenušac od autohtone sorte rizvanac, klasičnom metodom, a na kvascima je odležao 2 godine.
Arome ovog pjenušca su lepršave i cvjetne, jabuka i citrusa.
https://www.vrutak.hr/n-pjenucac-griffin-brut-ivaniz-0-75l-20201
4.. Šember rose brut

Da obojimo ovaj popis i jednim roseom, s Plešivice. Vinarija Šember proizvodi rose pjenušac od sorte pinot crni, klasičnom metodom uz odležavanje od godine dana. Posebnost je i da dio baznog vina prije fermentacije bude u drvenim bačvama što nije čest običaj. Odlikuju ga nježne cvjetne i voćne note.
https://www.miva.com.hr/asortiman/proizvod-759
5.Piena sparkling brut

Piena je noviji pjenušac u režiji Dobre berbe, zadnjih godinu dana je dosta popularan te se nalazi u dosta ugostiteljskih objekata. Piena se proizvodi od autohtonih sorti štajerske beline, žutog plavca, šipona i kraljevine, a za razliku od prethodnih pjenušaca proizvodi se charmat metodom. Iz tog razloga pjenušac je laganiji, lepršaviji uz skladne kiseline.
https://www.vrutak.hr/PJENUSAC-PIENA-0-75L-CHARMAT-20718
Selimo se s Plješivice u druge dijelove hrvatske
6. Josipović Jazz brut

U Kutjevu obitelj Josipović proizvodi nekoliko pjenušaca u više boja, a za ovu priliku sam izabrala njihov Jazz, proizvodi se od Graševine i Ranjskog rizlinga klasičnom metodom uz odležavanje od dvije godine, što mu daje bogat okus i svježinu.
https://www.vrutak.hr/PJENUSAC-JAZZ-JOSIPOVIC-0-75L-21754
7. Chardonnay de Gotho

Pjenušac vinarije Kutjevo iz njihove premium linije de Gotho. proizveden klasičnom metodom od sorte chardonnay. Jedan klasični pjenušac lijepo zaokružen, maslačnih i brioš nota.
https://www.vinoteka-vinita.hr/kutjevo-chardonnay-de-gotho-brut.html
8.Misal Blanc de blancs

U Višnjanu vinarija Misal proizvodi prekrasne i vrlo ozbiljne pjenušce. Blanc de blancs odležao je na kvascima u boci 5 godina, a proizveden je od 100% chardonnay vrlo kompleksan pjenušac, lijepe boje izražene maslačne arome.
https://misal.hr/en/proizvod/misal-blanc-de-blancs/
9. Jokić Chance

U zaleđu zadarske županije u Lišanima Tinjskim vinarija Jokić proizvodi pjenušac Chance od autohtone sorte maraštine što ga čini malo drugačijim od uobičajenih inačica ovog stila. Pjenušac je proizveden klasičnom metodom uz odležavanje od 3 godine, odlikuju ga osvježavajuće note citrusa i jabuke.
https://bazzar.hr/p/X4VR6VD-chance-organski-jokic-0-75l
10.Ivan Katunar Biser žlahtine

Pjenušac se proizvode od autohtone sorte žlahtine, proizveden klasičnom metodom uz kraće odležavanje koje po procjeni traje nekoliko mjeseci. Pjenušac odlikuju svježe note limuna, cvijeća i jabuke.
https://www.vrutak.hr/N-BISER-ZLAHTINE-IVAN-KATUNAR-0-75L-BRUT-2015-61-18621
Nadam se da ćete na popisu naći nešto za sebe, a do sljedećeg teksta u Novoj 2024. godini želim Vam ugodne blagdane!